Екскурсія до світлиці Г.С. Сковороди



ТЕКСТ ЕКСКУРСІЇ ДО СВІТЛИЦІ Г.С. СКОВОРОДИ

В1. Доброго дня, наші шановні гості. Ми раді Вас вітати у стінах нашого навчального закладу. Зараз ви знаходитесь у  шкільній світлиці Григорія Савича Сковороди. Кілька слів про історію створення світлиці.
В2. Шкільну світлицю Григорія Савича Сковороди було створено у школі з нагоди 290 річниці з дня народження  українського мислителя, філософа, письменника і  педагога у 2012 році. Спочатку вона займала одне із приміщень третього поверху школи.
В1. У 2014 році експонати світлиці, зібрані учнями і вчителями школи, учнівськими і педагогічними колективами шкіл Новотроїцького району перемістили до цього приміщення. Можливо тут Ви знайдете і подарунок від Вашої школи.
В2. Сковородинівська світлиця – це місце проведення уроків духовності, занять елективного курсу «Аве, Сковорода! Йдемо за Сковородою!», уроків християнської етики, тематичних зустрічей «Один день із Григорієм Сковородою», шкільних свят, літературних конкурсів, так як один із головних напрямків діяльності школи – це реалізація завдань експериментальної програми «Школа духовності та гармонії». Тож послухаємо розповідь про цю величну людину, нашого українського генія.
Слайд 1 Музична заставка
 В1. Григорій Савич Сковорода. Мислитель, філософ, письменник, педагог. Він, і через майже три сотні літ від дня народження, залишається нашим сучасником, чиї мудрі поради допомагають і ще будуть допомагати нашому народу. Прилучитися до його мудрості, світлого поетичного слова справа честі для нас.

В2  Ім'я Григорія Сковороди для кожного українця – це не просто ім'я одного з діячів української культури, це – своєрідна легенда, життєстверджуючий міф. Можна без перебільшення сказати, що Сковороду більше знають, ніж читають, і це зовсім не парадокс, бо навколо цієї постаті створено своєрідний ореол, – ніби німб над персонажем із милої казки про мандрівця, котрий відрікся світських благ, чинів, не мав власного даху над головою, а награючи на сопілці, блукав собі дорогами України і навчав людей вічним істинам.
Тихо звучить народна музика.
Слайд 2 (садиба Сковороди).
В1 У 18-му столітті, коли Україна, виборовши державність в результаті багаторічної національно-визвольної боротьби проти татаро-польських поневолювачів, Слайд 3 (інтер’єр української хати) у селі Чорнухах, на Полтавщині народився майбутній поет, філософ та мандрівник Григорій Савич Сковорода.
Слайд 4 ( полтавські краєвиди)
В2 Тоді село Чорнухи належало козакам. Батько Сковороди був незаможним козаком.
В2 Син полтавського бідного козака  ще з дитинства полюбив книгу. З шести років малий Григорій проявляє інтерес до музики і пісні. Слайд 5 (хлопчик із сопілкою) Перший його вчитель – дяк - поріднив його з церквою. Пізніше в його житті були непорозуміння з недостойними служителями Церкви, але сама Церква перебувала немеркнучим образом в його серці. 
В1 У рідному селі Чорнухах Слайд 6 ( полтавські краєвиди) Григорій затримався до 16 років. Там він вперше почув і назавжди полюбив байку. Тоді ще носили по Україні невмирущу народну думу Слайд 7(звучить кобза), натхненну козацьку пісню сліпі лірники та кобзарі, формуючи художні смаки і уподобання своїх співвітчизників на високих народнопоетичних зразках. Того впливу зазнав і Сковорода.
В2 Слайд 8 ( пейзаж) Рідна природа, в яку Григорій був закоханий з дитинства, і поетичний український народний побут завершували естетичне виховання майбутнього поета, філософа та мандрівника.
Читець1 Вже хмара пройшла. Райдуга в небі грає.
Нудьга пропливла. Цілий світ любо сяє.
І весело серцю на сю чисту погоду,
Коли світу злого стиха лютий подув.
Звабливий наш світ, та для мене – пучина,
Пітьма, хмари, лід, повна суму година.
Проте вже веселка мені ясно заграла,
І щира голубка мені мир здарувала.
Печале, прощай! Прощавай, зла утробо!
Вже кволості край, бо воскрес я із гроба.
В1. Григорій мав від природи чудовий голос і неабиякий музичний хист. Пізніше вільно грав на сопілці, флейті, скрипці, гуслях, лірі, бандурі.У Чорнуській школі був солістом у церковному хорі. Музичні та співочі здібності відкрили йому шлях до Києва, Слайд 9-10(академія) де він в 1738 р. почав навчатися у Києво-Могилянській академії, в якій здобув знання з гуманітарних наук, філософії і літератури, оволодів грецькою, латинською, польською, староєврейською, німецькою мовами.
В2 У 1741 році чудовий голос привів  Григорія Сковороду до двору Слайд 11 (портрет Єлизавети)  російської  імператриці Єлизавети.
В1 А через три  роки він повертається до Києво-Могилянської Академії.
В2  Протягом п’яти років Слайд 12 - 15 Григорій Сковорода мандрував Угорщиною, Австрією, Словаччиною, Італією, Польщею.
В1 Повернувшись на Батьківщину, Слайд 16 молодий вчений починає педагогічну діяльність у  Переяславському колегіумі. Своєю критикою схоластичної системи в поезії він накликає на себе незадоволення начальства і його педагогічна діяльність  в колегіумі припиняється.
В2 Прожиті на Переяславщині роки були важливим періодом творчої діяльності Сковороди, окремою сторінкою його життя  . Весь вільний час любив проводити в полях і гаях, писати вірші та байки.
В1 Основу літературної спадщини Слайд 17 Григорія Сковороди становлять два збірники, віршований «Сад божественних пісень» і прозовий «Басни Харьковские».
(відео інсценізація байок  Сковороди)
В2 Особливо цікаві в поезії Сковороди пейзажні вірші.
            (на фоні музики)
Чит.2 Гей, поля, поля зелені, Зелом-квітом оздоблені!
Гей, долини, і балки, І могили , й пагорки!
Гей ви, вод потоки чисті! Береги річок трависті!
Гей же, кучері які у дібров сих і гайків!

Жайворонок над полями,Соловейко над садами,-
Той під хмарами дзвенить, сей же на гіллі лящить.
А коли зійшла денниця, То прокинулася птиця.
Музика звучить навкруг, у повітрі шум і рух!

Тільки сонце визирає-  Вівчар вівці виганяє
На сопілочку свою котить трелі по гаю.
Пропадайте думи трудні. І міста багатолюдні!
Я й на хлібові сухім житиму в раю такім.  
В1 Слайд 18 Черкащина також залишила значний слід у житті та творчості Григорія Савича. (тихо звучить мелодія пісні) Тут  народилась «Пісня 10» -  «Всякому городу нрав і права ». Цей сатиричний вірш настільки подобався народові, що ввійшов у репертуар кобзарів – лірників як народна пісня. Гадають, що музику на слова вірша створив сам Сковорода.
В2 На золотоношській землі  Сковорода жив у народній стихії, повсюди звучала українська мова, і тут він просвітлився цією мовою. Недарма його пісня «Ой ти, птичко жолтобоко» прижилась в народі під назвою «Стоїть явір над водою».
(Звучить пісня «Ой ти, птичко жолтобока»)
В1 «Спадщина Сковороди є  свідченням істини, що в тяжкі часи історичних роздоріж український народ носив у собі невгасиму жагу волелюбства, яка виливалась у поезії і роздумах великих мислителів.
В2 Філософ-гуманіст, письменник-демократ, мудрець і вчитель, незважаючи на віддаль віків,промовляє до своїх нащадків, як наш сучасник, засуджуючи віджиле, вітаючи нове, стверджуючи хвалу трудовому натхненню як джерелу радості і щастя.
Вербовий шлях, кленовий посох.
Перепочинок де-не-де.
Мудрець,замріяний філософ,
До дальніх правнуків іде.
В1 Григорій Сковорода ще за життя став легендою. До Тараса Григоровича Шевченка не було в Україні популярнішої за нього людини.
В2 Всюди зустрічали його як найпочеснішого гостя, бо зі Сковородою приходили дружня бесіда, добрий настрій, доброзичлива порада.
(Відео театралізованого  дійства «Зустріч зі Сковородою»)
Демонструються слайди з афоризмами Сковороди
В1 Сковорода вчив: Слайд19  пізнати себе – значить пізнати свій духовний світ, Слайд20  виробити такі морально-етичні засади як доброта, правдивість, чесність, справедливість.
В2 Слайд21  Пізнати себе – значить знайти в собі природну схильність до тієї чи іншої праці, яка потрібна і корисна не тільки для окремої людини, а й суспільства.
В1 Слайд22  Спадщині Г. Сковороди відкрила двері Вічність. Ми спрагло припадаємо до джерел його мудрості: читаємо і дивуємось своєчасності ідей, співзвучних нашій епосі, Слайд23  коли Україна  відроджує національну культуру, Слайд24  самовідданість народу.
В2 Український народ глибоко шанує і береже пам’ять про видатного мислителя. Слайд25 Шанувальники його таланту щорічно у Переяславі збираються на «Сковородинівські читання».
В1 У райцентрі Чорнухи, Слайд 26 де народився Сковорода, діє літературно-меморіальний музей, Слайд 27 місцевій школі присвоєно ім’я Г. С. Сковороди.
В2 Слайд 28 У Києві на Контрактовій площі, Слайд 29 у Лохвиці встановлено пам’ятник. Слайд 30 Погруддя прикрашає також одну із станцій київського метро.
В1 Його ім’ям названі Харківський національний педагогічний університет Слайд 30, вулиці у Харкові Слайд 31, Полтаві, Одесі та інших містах.
В2 Слайд 32  Пізнаймо ж Сковороду – у нім же пізнаємо себе, свій народ, свої духовні цінності.
(відео акровірш «Зодчому храму духовного» у виконанні Анни Крупи)
В1. У нашій світлиці зібрані предмети народного побуту наших пращурів, одяг, вишиті рушники, окремим з яких уже понад 100 років, вишивки наших сиваських майстринь, паперові експонати – учнівські реферати, малюнки, репродукції до творів Григорія Савича, тексти віршів про Сковороду наших учнів і вчителів, книги, подаровані у світлицю відомими авторами, зокрема керівником шкільного експерименту, професором 4-х Міжнародних академій -  Галиною Михайлівною Сагач.
В2. На стендах поміщено схеми мандрівних подорожей філософа, місця його перебування. Зараз Ви маєте можливість підійти і розглянути експонати, написати відгуки від побаченого у книгу відвідування світлиці Г.С. Сковороди. Дякуємо за увагу!

Немає коментарів:

Дописати коментар